Rzeczy, które można wziąć do samolotu - przedmioty podróżne, na które warto zwrócić uwagę

Rzeczy, które można wziąć do samolotu - przedmioty podróżne, na które warto zwrócić uwagę

Wróć

Podróżowanie samolotem może być zarówno ekscytującym, jak i stresującym doświadczeniem. Klucz do udanej podróży tkwi w odpowiednim przygotowaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o pakowanie bagażu podręcznego.

W tym artykule przyjrzymy się najnowszym zasadom i praktycznym poradom dotyczącym tego, co warto zabrać na pokład samolotu.

Jakie przedmioty można wziąć na podkład samolotu?

Bez względu na to, czy podróżujesz służbowo, czy turystycznie, świadomość dozwolonych przedmiotów na pokładzie samolotu może znacząco wpłynąć na twoje doświadczenia z podróży. Poniżej znajdziesz informacje o zasadach dotyczących przewozu płynów, kosmetyków, żywności, elektroniki, artykułów medycznych oraz wielu innych przedmiotów, które mogą być kluczowe dla twojej wygody i bezpieczeństwa w trakcie lotu.

1. Płyny i Kosmetyki

Od 2023 roku na niektórych lotniskach, dzięki nowoczesnym skanerom 3D, można przewozić do 2 litrów płynów w bagażu podręcznym, bez konieczności rozdzielania ich na małe pojemniki. Standardowo jednak dozwolone jest 1 litr płynów w pojemnikach do 100 ml każdy. Do takich płynów zaliczają się kosmetyki (szampony, żele, płyny do soczewek) oraz napoje kupione w strefie bezcłowej po odprawie.

Kosmetyki to nieodłączny element bagażu podręcznego, szczególnie dla osób dbających o swój wygląd i higienę podczas podróży. Warto mieć przy sobie takie produkty jak:

 • Mokre chusteczki
 • Antyperspirant
 • Szczoteczka i pasta do zębów
 • Nawilżająca pomadka do ust
 • Nawilżający krem do twarzy

Dzięki temu łatwo można się odświeżyć podczas długiego lotu, a także mieć przy sobie niezbędne rzeczy w razie zagubienia bagażu rejestrowanego.

2. Żywność i napoje

Można przewozić przekąski, takie jak ciastka, orzechy, oraz niektóre produkty spożywcze (np. herbatę, kawę, sery). Warto jednak unikać produktów o intensywnym zapachu, które mogą być uciążliwe dla innych pasażerów. W kontekście napojów, na pokład można zabrać jedynie te zakupione po odprawie w strefie bezcłowej.

Podczas startu i lądowania zmiany ciśnienia mogą powodować dyskomfort w uszach. Aby temu zaradzić, warto mieć przy sobie gumy do żucia lub cukierki, które pomagają w wyrównaniu ciśnienia w uszach.

3. Sprzęt elektroniczny

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie podróży bez urządzeń elektronicznych. Na pokład samolotu można zabrać:

 • Laptopy i tablety
 • Aparaty fotograficzne
 • Powerbanki
 • Prostownice do włosów
 • Czytniki e-booków
 • Konsole do gier

Warto pamiętać, że baterie litowo-jonowe nie powinny przekraczać 20000mAh. Urządzenia te muszą być wyjmowane z bagażu podczas kontroli bezpieczeństwa.

4. Artykuły medyczne

Leki na receptę, insulinę, glukometry, ciśnieniomierze i inne niezbędne artykuły medyczne mogą być przewożone w bagażu podręcznym. Jest to szczególnie ważne w przypadku długich lotów, gdzie dostęp do apteczki pokładowej może być ograniczony.

Warto również mieć przy sobie środki przeciwbólowe, leki na choroby przewlekłe, okulary lub soczewki kontaktowe, aby być przygotowanym na różne sytuacje podczas podróży.

5. Odzież i komfort podróży

Na długi lot warto zabrać wygodne ubrania, najlepiej warstwowe, które pozwolą na dostosowanie się do zmiennych warunków w kabinie samolotu. Przydatne mogą być również opaski na oczy, zatyczki do uszu oraz poduszki podróżne.

Warstwowy ubiór jest kluczowy, ponieważ temperatury w samolocie mogą się różnić. Z jednej strony może być chłodno, z drugiej strony w niektórych momentach lotu może być duszno. Zawsze warto mieć przy sobie ciepłą bluzę lub lekki szal, który można wykorzystać jako koc.

6. Inne przedmioty

Do bagażu podręcznego można zabrać także drobne przedmioty, takie jak e-papierosy, małe instrumenty muzyczne, klucze oraz małe latarki. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu indywidualnych przepisów przewoźnika oraz przepisów obowiązujących w kraju docelowym.

Drobiazgi, które mogą okazać się niezwykle przydatne to:

 • Opaski na oczy i zatyczki do uszu – dla komfortu podczas snu
 • Drobne przekąski – aby uniknąć wysokich cen na pokładzie
 • Dokumenty podróżne – paszport, bilety, ubezpieczenie podróżne

Praktyczne porady na koniec

Przed każdą podróżą warto zrobić listę rzeczy do spakowania, aby niczego nie zapomnieć. Kluczowe jest również sprawdzenie wymagań linii lotniczych dotyczących wielkości i wagi bagażu podręcznego oraz regulaminu dotyczącego przewożonych przedmiotów.

Pamiętaj, że dobre przygotowanie do podróży samolotem pozwala cieszyć się komfortem i spokojem, a także unikać nieprzyjemnych niespodzianek podczas kontroli bezpieczeństwa. Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł cieszyć się swoją podróżą bez stresu i zmartwień.

Przeczytaj również

 • Pierwszy raz na siłowni? - Co warto spakować do torby na siłownię

  Pierwszy raz na siłowni? - Co warto spakować do torby na siłownię

  Wybierasz się na siłownię po raz pierwszy i zastanawiasz się, co powinieneś spakować do swojej torby treningowej? Odpowiednie przygotowanie może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność Twojego treningu.

  Czytaj więcej
 • Bagaż kabinowy - zasady i ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego na pokładzie samolotu

  Bagaż kabinowy - zasady i ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego na pokładzie samolotu

  Podróżowanie samolotem wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeśli chodzi o bagaż. Bagaż kabinowy, inaczej nazywany bagażem podręcznym, to te przedmioty, które pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu. Znajomość zasad i ograniczeń dotyczących tego typu bagażu jest kluczowa, aby uniknąć nieprzyjemności na lotnisku i upewnić się, że nasze podróżowanie przebiegnie gładko i bez stresu.
  Czytaj więcej
 • Jak przywracać dawny blask starym, zniszczonym torebkom skórzanym

  Jak przywracać dawny blask starym, zniszczonym torebkom skórzanym

  W szybko zmieniającym się świecie mody, gdzie nowe trendy pojawiają się niemal co sezon, łatwo zapomnieć o wartości i uroku, jakie niosą ze sobą przedmioty z przeszłości. Torebki skórzane, często dziedziczone po poprzednich pokoleniach lub znalezione w vintage'owych zakamarkach sklepów, niosą historię i charakter, których nie znajdziemy w nowoczesnych produkcjach. Jednak co zrobić, gdy te skarby czasu pokazują swoje lata w postaci zarysowań, przetarć czy blaknięcia koloru? Oto kompleksowy przewodnik, jak oddać im drugie życie i przywrócić dawny blask.
  Czytaj więcej
 • Jak wybrać idealny portfel damski?

  Jak wybrać idealny portfel damski?

  Portfel nie jest tylko praktycznym dodatkiem; to mała, osobista przestrzeń, która towarzyszy nam niemal każdego dnia. W nim przechowujemy nie tylko pieniądze i karty, ale także małe pamiątki, zdjęcia i inne drobiazgi, które definiują nasz codzienny komfort i bezpieczeństwo. W związku z tym wybór idealnego portfela damskiego może stać się nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli, kolorów i kształtów, co sprawia, że znalezienie tego jedynego wymaga przemyślenia. W tym artykule pomożemy Ci przejść przez ten proces krok po kroku, zwracając uwagę na najważniejsze aspekty wyboru.
  Czytaj więcej