Torba wymaga regularnego czyszczenia
To absolutna podstawa, o której spora część osób zapomina, a czasem niewiele więcej potrzeba, żeby galanteria utrzymała doskonały wygląd. W przypadku codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się uniwersalne domowe sposoby jak:
-
roztwór wody z octem winnym,
-
szare mydło,
-
oliwa z oliwek.
Z pewnością znajdziesz przynajmniej jeden z tych produktów u siebie w domu. Do ich aplikacji wystarczy bawełniana ściereczka, wacik kosmetyczny lub kawałek ręcznika papierowego. Zabrudzone miejsca delikatnie przecieraj roztworem, żeby przypadkiem nie uszkodzić skóry.
Jeżeli Twoja skórzana torba potrzebuje solidnego czyszczenia, możesz skorzystać ze środków chemicznych dostępnych na rynku. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na przeznaczenie preparatu. Wybór jest bardzo szeroki i nierzadko zdarza się kupić produkt, który nadaje się do innego rodzaju skóry, a to może stworzyć wysokie ryzyko zniszczenia delikatnej powierzchni.
Sucha skóra torby – tak... to możliwe
Po czyszczeniu skóra zawsze potrzebuje nawilżenia – ta galanteria nie jest wyjątkiem. Aby uniknąć nieestetycznych pęknięć na materiale, należy go regularnie natłuszczać. Możesz wykorzystać do tego oleje, które znajdziesz w swojej kuchni albo zaopatrzyć się w specjalny preparat przeznaczony do tego zadania. Najlepiej stosować obie metody na zmianę, aby zapewnić swoim dodatkom solidną i profesjonalną pielęgnację. Nawilżenie skórzanej torby wpływa nie tylko na jej wytrzymałość, ale również na utrzymanie pierwotnego blasku i koloru.
Impregnacja latem i zimą
Niezależnie od pory roku skórzana galanteria narażona jest na szkodliwe działanie wilgoci. Jeżeli nie chcesz przemoczonej i zniszczonej torby, koniecznie ją zaimpregnuj. Najlepiej zrobić to od razu po zakupie, ponieważ impregnacja to nie tylko pielęgnacja, ale przede wszystkim ochrona. Na czym to polega?
Specjalne środki do konserwacji skóry mają w swoim składzie naturalne woski oraz żywicę, które dokładnie pokrywają skórzaną powierzchnię. Po wyschnięciu preparatu tworzą trwałą, ale niewidoczną powłokę, która zabezpiecza torbę przed deszczem czy śniegiem, a także drobnymi zabrudzeniami i przetarciami.
Zadbaj też o wnętrze!
Stereotyp o skórzanych torbach nie wziął się znikąd. Warto od czasu do czasu zrobić reorganizację i wyrzucić niepotrzebne rzeczy, aby piękną prezencję na zewnątrz dopełniał porządek w środku. Co istotne, tkanina, która znajduje się wewnątrz toreb ma także praktyczną funkcję – chroni skórę przed ewentualnymi zarysowaniami, które mogą powstać w trakcie używania, dlatego ona również potrzebuje szczególnej uwagi. Najlepiej delikatnie przecierać ją zwilżoną, bawełnianą ściereczką.
Gdzie przechowujesz swoją torbę?
Pielęgnacja to klucz do sukcesu, ale żeby utrzymać efekty na dłużej, warto zastanowić się nad miejscem, w którym przechowujesz swoją skórzaną torbę. Najważniejsze czynniki, na które musisz uważać to:
-
światło,
-
temperatura,
-
wilgoć.
Galanterię ze skóry trzymaj w suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła – zarówno sztucznego, jak i słonecznego. Promienie UV najszybciej wpływają na wysuszenie i blaknięcie materiału. Zadbaj o zapewnienie odpowiednich warunków swojej torbie, jeżeli nie będziesz jej przez dłuższy czas używać. Szklane komody pięknie eksponują Twoje dodatki, ale niestety przyczyniają się także do ich krótszej żywotności.
Torba zawsze jak nowa!
To naprawdę proste, niedrogie i nie wymaga wiele czasu. Wystarczy, że zapewnisz swoim ulubionym skórzanym torbom pełną pielęgnację raz na kwartał. Podstawa to systematyczność – wykonując powyższe czynności z sumienną regularnością, utrzymasz galanterię w idealnym stanie. Koniecznie wypróbuj te pięć sposobów – z pewnością wpłyną na Twoje dodatki!