Jak dbać o swoje okulary i utrzymać je w dobrym stanie

Jak dbać o swoje okulary i utrzymać je w dobrym stanie

Wróć

Dlaczego warto dbać o okulary?

Okulary to inwestycja, zarówno finansowa, jak i estetyczna. Dbanie o nie to:

 • Estetyczny wygląd: Brudne, porysowane lub uszkodzone okulary mogą zakłócić Twój wygląd. Dobrej jakości i czyste okulary poprawiają wygląd twarzy i dodają pewności siebie.

 • Poprawa komfortu noszenia: Okulary, które są dobrze zachowane i czyste, zapewniają lepszą jakość widzenia, co przekłada się na komfort noszenia.

 • Wydłużenie żywotności okularów: Regularna pielęgnacja okularów może wydłużyć ich żywotność, co pozwala na oszczędności w dłuższej perspektywie.

Prawidłowe czyszczenie szkieł

Czyste szkła to podstawa dobrego widzenia. Brud, tłuste ślady czy kurz mogą nie tylko zakłócić widzenie, ale też przyczynić się do powstawania rys. Oto kilka wskazówek, jak dbać o czystość szkieł:

 1. Stosuj odpowiednie płyny i ściereczki:

  • Używaj specjalnych płynów do czyszczenia okularów dostępnych w sklepach optycznych. Unikaj stosowania środków chemicznych, które mogą uszkodzić powłokę na szkłach.
  • Inwestuj w ściereczki z mikrofibry. Są one delikatne dla szkieł i skutecznie usuwają zabrudzenia.
 2. Częstotliwość czyszczenia:

  • Czyszczenie okularów powinno stać się codzienną rutyną. Im częściej będziesz to robić, tym mniej prawdopodobne będzie powstawanie trwałych zabrudzeń czy rys.
 3. Technika czyszczenia:

  • Zacznij od dmuchania na szkła, aby usunąć większe cząstki kurzu lub piasku, które mogą je porysować.
  • Aplikuj niewielką ilość płynu na ściereczkę, a następnie delikatnie wycieraj szkła.
  • Nie używaj chusteczek higienicznych, papieru toaletowego czy koszulki do czyszczenia szkieł, ponieważ mogą one zostawiać mikrorysy.

Przechowywanie okularów

Nawet najlepiej czyszczone okulary mogą stracić na jakości, jeśli nie są prawidłowo przechowywane. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiedniej pielęgnacji:

 1. Wybór odpowiedniego etui:

  • Etui nie tylko chroni Twoje okulary przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też przed kurzem i brudem. Wybieraj modele twarde i wyściełane, które dobrze dopasowują się do rozmiaru Twoich okularów.
  • Jeżeli często podróżujesz, warto zainwestować w etui z karabińczykiem lub paskiem, dzięki czemu będziesz miał je zawsze pod ręką.
 2. Pozycja przechowywania:

  • Nigdy nie kładź okularów szkłami w dół. To najłatwiejszy sposób, by porysować je lub uszkodzić.
  • Jeśli nie masz przy sobie etui, zawsze kładź okulary na bok lub złożone zausznikami do góry.
 3. Unikaj ekstremalnych temperatur:

  • Gorące i zimne temperatury mogą uszkodzić powłoki na szkłach lub nawet odkształcić ramkę. Nie zostawiaj okularów na desce rozdzielczej samochodu latem ani na kaloryferze w zimie.

Ochrona przed uszkodzeniami

Mimo najlepszych starań, wypadki się zdarzają. Jednak istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń:

 1. Unikaj upuszczenia:

  • Gdy zdejmujesz okulary, upewnij się, że masz je pewnie w dłoniach. Jeśli odkładasz je na stół, postaraj się to robić delikatnie i na bezpiecznej powierzchni.
 2. Aktywność fizyczna:

  • Podczas uprawiania sportów, zwłaszcza tych kontaktowych, zaleca się noszenie specjalnych okularów ochronnych lub soczewek kontaktowych.
 3. Wizyty u optyka:

  • Regularne wizyty u specjalisty pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych problemów z okularami. Optyk może też dostosować okulary do kształtu Twojej twarzy, co zapobiega ich zsuwaniu się.

Zachowanie ostrożności w ekstremalnych warunkach

Niektóre warunki środowiskowe mogą wpływać na jakość Twoich okularów:

 1. Ochrona przed nasłonecznieniem:

  • Bezpośrednia ekspozycja na słońce może powodować uszkodzenia ramki oraz powłok szkieł. Warto zainwestować w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
 2. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności:

  • Wilgoć może powodować parowanie szkieł, ale także wpływać na trwałość niektórych powłok i materiałów ramki. Staraj się przechowywać okulary w suchym miejscu i unikać gwałtownych zmian temperatury.

Wymiana części

Czasem mimo najlepszych starań okulary ulegają uszkodzeniu. Ale zamiast inwestować w nową parę, często można po prostu wymienić uszkodzone części:

 1. Kiedy wymieniać:

  • Jeśli zauważysz, że noski czy zauszniki stają się luźne, warto je wymienić. To samo dotyczy śrubek, które mogą się poluzować z czasem.
  • Pęknięte lub silnie porysowane szkła także warto wymienić, zwłaszcza jeśli wpływają na komfort widzenia.
 2. Dbaj o elementy okularów:

  • Regularnie sprawdzaj stan nosków i zauszników. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady zużycia, skontaktuj się z optykiem.

Podsumowanie

Dbałość o okulary to nie tylko kwestia estetyki i komfortu, ale także oszczędności. Dbając o nie i postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. Pamiętaj, że Twoje okulary są ważnym elementem Twojego życia, więc warto o nie odpowiednio dbać.

Przeczytaj również

 • Bagaż kabinowy - zasady i ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego na pokładzie samolotu

  Bagaż kabinowy - zasady i ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego na pokładzie samolotu

  Podróżowanie samolotem wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeśli chodzi o bagaż. Bagaż kabinowy, inaczej nazywany bagażem podręcznym, to te przedmioty, które pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu. Znajomość zasad i ograniczeń dotyczących tego typu bagażu jest kluczowa, aby uniknąć nieprzyjemności na lotnisku i upewnić się, że nasze podróżowanie przebiegnie gładko i bez stresu.
  Czytaj więcej
 • Jak przywracać dawny blask starym, zniszczonym torebkom skórzanym

  Jak przywracać dawny blask starym, zniszczonym torebkom skórzanym

  W szybko zmieniającym się świecie mody, gdzie nowe trendy pojawiają się niemal co sezon, łatwo zapomnieć o wartości i uroku, jakie niosą ze sobą przedmioty z przeszłości. Torebki skórzane, często dziedziczone po poprzednich pokoleniach lub znalezione w vintage'owych zakamarkach sklepów, niosą historię i charakter, których nie znajdziemy w nowoczesnych produkcjach. Jednak co zrobić, gdy te skarby czasu pokazują swoje lata w postaci zarysowań, przetarć czy blaknięcia koloru? Oto kompleksowy przewodnik, jak oddać im drugie życie i przywrócić dawny blask.
  Czytaj więcej
 • Jak wybrać idealny portfel damski?

  Jak wybrać idealny portfel damski?

  Portfel nie jest tylko praktycznym dodatkiem; to mała, osobista przestrzeń, która towarzyszy nam niemal każdego dnia. W nim przechowujemy nie tylko pieniądze i karty, ale także małe pamiątki, zdjęcia i inne drobiazgi, które definiują nasz codzienny komfort i bezpieczeństwo. W związku z tym wybór idealnego portfela damskiego może stać się nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli, kolorów i kształtów, co sprawia, że znalezienie tego jedynego wymaga przemyślenia. W tym artykule pomożemy Ci przejść przez ten proces krok po kroku, zwracając uwagę na najważniejsze aspekty wyboru.
  Czytaj więcej
 • Czym różnią się polaryzacyjne i niepolaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?

  Czym różnią się polaryzacyjne i niepolaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?

  Kiedy ostatni raz zastanawiałeś się nad wyborem okularów przeciwsłonecznych? Czy była to decyzja podyktowana stylem, marką, czy może – co znacznie ważniejsze – ochroną, jaką oferują Twoim oczom? W dzisiejszych czasach, kiedy słońce wydaje się świecić jaśniej niż kiedykolwiek, a nasze życie toczy się w nieustannej walce z cyfrowym niebieskim światłem, wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych przekracza granice zwykłej próżności. W tym artykule zagłębimy się w świat soczewek polaryzacyjnych i niepolaryzacyjnych, aby odkryć, co naprawdę stoi za tymi terminami i jak mogą one wpłynąć na Twoje codzienne życie.
  Czytaj więcej