Jak dbać o swoje okulary i utrzymać je w dobrym stanie

Jak dbać o swoje okulary i utrzymać je w dobrym stanie

Wróć

Dlaczego warto dbać o okulary?

Okulary to inwestycja, zarówno finansowa, jak i estetyczna. Dbanie o nie to:

 • Estetyczny wygląd: Brudne, porysowane lub uszkodzone okulary mogą zakłócić Twój wygląd. Dobrej jakości i czyste okulary poprawiają wygląd twarzy i dodają pewności siebie.

 • Poprawa komfortu noszenia: Okulary, które są dobrze zachowane i czyste, zapewniają lepszą jakość widzenia, co przekłada się na komfort noszenia.

 • Wydłużenie żywotności okularów: Regularna pielęgnacja okularów może wydłużyć ich żywotność, co pozwala na oszczędności w dłuższej perspektywie.

Prawidłowe czyszczenie szkieł

Czyste szkła to podstawa dobrego widzenia. Brud, tłuste ślady czy kurz mogą nie tylko zakłócić widzenie, ale też przyczynić się do powstawania rys. Oto kilka wskazówek, jak dbać o czystość szkieł:

 1. Stosuj odpowiednie płyny i ściereczki:

  • Używaj specjalnych płynów do czyszczenia okularów dostępnych w sklepach optycznych. Unikaj stosowania środków chemicznych, które mogą uszkodzić powłokę na szkłach.
  • Inwestuj w ściereczki z mikrofibry. Są one delikatne dla szkieł i skutecznie usuwają zabrudzenia.
 2. Częstotliwość czyszczenia:

  • Czyszczenie okularów powinno stać się codzienną rutyną. Im częściej będziesz to robić, tym mniej prawdopodobne będzie powstawanie trwałych zabrudzeń czy rys.
 3. Technika czyszczenia:

  • Zacznij od dmuchania na szkła, aby usunąć większe cząstki kurzu lub piasku, które mogą je porysować.
  • Aplikuj niewielką ilość płynu na ściereczkę, a następnie delikatnie wycieraj szkła.
  • Nie używaj chusteczek higienicznych, papieru toaletowego czy koszulki do czyszczenia szkieł, ponieważ mogą one zostawiać mikrorysy.

Przechowywanie okularów

Nawet najlepiej czyszczone okulary mogą stracić na jakości, jeśli nie są prawidłowo przechowywane. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiedniej pielęgnacji:

 1. Wybór odpowiedniego etui:

  • Etui nie tylko chroni Twoje okulary przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też przed kurzem i brudem. Wybieraj modele twarde i wyściełane, które dobrze dopasowują się do rozmiaru Twoich okularów.
  • Jeżeli często podróżujesz, warto zainwestować w etui z karabińczykiem lub paskiem, dzięki czemu będziesz miał je zawsze pod ręką.
 2. Pozycja przechowywania:

  • Nigdy nie kładź okularów szkłami w dół. To najłatwiejszy sposób, by porysować je lub uszkodzić.
  • Jeśli nie masz przy sobie etui, zawsze kładź okulary na bok lub złożone zausznikami do góry.
 3. Unikaj ekstremalnych temperatur:

  • Gorące i zimne temperatury mogą uszkodzić powłoki na szkłach lub nawet odkształcić ramkę. Nie zostawiaj okularów na desce rozdzielczej samochodu latem ani na kaloryferze w zimie.

Ochrona przed uszkodzeniami

Mimo najlepszych starań, wypadki się zdarzają. Jednak istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń:

 1. Unikaj upuszczenia:

  • Gdy zdejmujesz okulary, upewnij się, że masz je pewnie w dłoniach. Jeśli odkładasz je na stół, postaraj się to robić delikatnie i na bezpiecznej powierzchni.
 2. Aktywność fizyczna:

  • Podczas uprawiania sportów, zwłaszcza tych kontaktowych, zaleca się noszenie specjalnych okularów ochronnych lub soczewek kontaktowych.
 3. Wizyty u optyka:

  • Regularne wizyty u specjalisty pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych problemów z okularami. Optyk może też dostosować okulary do kształtu Twojej twarzy, co zapobiega ich zsuwaniu się.

Zachowanie ostrożności w ekstremalnych warunkach

Niektóre warunki środowiskowe mogą wpływać na jakość Twoich okularów:

 1. Ochrona przed nasłonecznieniem:

  • Bezpośrednia ekspozycja na słońce może powodować uszkodzenia ramki oraz powłok szkieł. Warto zainwestować w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
 2. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności:

  • Wilgoć może powodować parowanie szkieł, ale także wpływać na trwałość niektórych powłok i materiałów ramki. Staraj się przechowywać okulary w suchym miejscu i unikać gwałtownych zmian temperatury.

Wymiana części

Czasem mimo najlepszych starań okulary ulegają uszkodzeniu. Ale zamiast inwestować w nową parę, często można po prostu wymienić uszkodzone części:

 1. Kiedy wymieniać:

  • Jeśli zauważysz, że noski czy zauszniki stają się luźne, warto je wymienić. To samo dotyczy śrubek, które mogą się poluzować z czasem.
  • Pęknięte lub silnie porysowane szkła także warto wymienić, zwłaszcza jeśli wpływają na komfort widzenia.
 2. Dbaj o elementy okularów:

  • Regularnie sprawdzaj stan nosków i zauszników. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady zużycia, skontaktuj się z optykiem.

Podsumowanie

Dbałość o okulary to nie tylko kwestia estetyki i komfortu, ale także oszczędności. Dbając o nie i postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. Pamiętaj, że Twoje okulary są ważnym elementem Twojego życia, więc warto o nie odpowiednio dbać.

Przeczytaj również

 • Torby na laptopa - czy stanowią wystarczającą ochronę na laptopa?

  Torby na laptopa - czy stanowią wystarczającą ochronę na laptopa?

  W dobie mobilności i technologii, laptop stał się nieodłącznym towarzyszem wielu z nas, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jego bezpieczeństwo podczas transportu jest kluczowe, a torba na laptopa wydaje się być pierwszym i najbardziej oczywistym wyborem ochrony. Ale czy torby na laptopa rzeczywiście oferują wystarczającą ochronę?
  Czytaj więcej
 • Jaki plecak do pierwszej klasy wybrać? - Poradnik od A do Z

  Jaki plecak do pierwszej klasy wybrać? - Poradnik od A do Z

  Wybór odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty to kluczowa decyzja, która może mieć długotrwały wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Plecak towarzyszy dziecku codziennie, dlatego musi być nie tylko funkcjonalny, ale i bezpieczny.
  Czytaj więcej
 • Jaki piórnik dla pierwszaka, a jaki dla starszaka? Kompletny przewodnik

  Jaki piórnik dla pierwszaka, a jaki dla starszaka? Kompletny przewodnik

  Wybór piórnika to jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed rodzicami i ich pociechami na początku każdego roku szkolnego. Choć może się to wydawać błahe, odpowiedni piórnik może znacząco wpłynąć na komfort i organizację nauki.
  Czytaj więcej
 • Najlepsze sposoby na pielęgnację torebki skórzanej

  Najlepsze sposoby na pielęgnację torebki skórzanej

  Torebka skórzana to nie tylko modny dodatek, ale również inwestycja na lata. Jej wartość nie polega tylko na estetyce, ale również na funkcjonalności i trwałości. Oto kilka sprawdzonych sposobów na utrzymanie jej w doskonałym stanie.
  Czytaj więcej