Trasy rowerowe w Polsce. Przegląd najciekawszych szlaków na wycieczkę rowerową.

Trasy rowerowe w Polsce. Przegląd najciekawszych szlaków na wycieczkę rowerową.

Wróć

Velo Dunajec

Przebieg trasy: Zakopane - Nowy Targ - Szczawnica - Krościenko - Nowy Sącz - Biskupice - Wietrzychowice 

Długość: 237 km

Czas wycieczki: 3-4 dni (rekomendowane rozkoszowanie się widokami i rozłożenie wyprawy na 4 dni) 

Szukasz planu na aktywne wakacje w górach, choć wędrówki na szlakach nie są Twoją mocną stroną? Doskonałym rozwiązaniem będzie wyprawa rowerowa szlakiem Velo Dunajec - prawdziwej dumy małopolski, która zaprasza każdego, bez względu na wiek i poziom zaawansowania do podziwiania cudownych okolic Tatr, Pienin czy Beskidu Sądeckiego.

Velo Dunajec rozpoczyna się w samym Zakopanem i ciągnie się przez 237 kilometrów aż do Wietrzychowic, które leżą bardzo niedaleko ujścia Dunajca do największej polskiej rzeki - Wisły. Cała trasa zachwyca nas bliskością przyrody i zapierającymi dech w piersiach widokami - Podhale, Pieniny, spokojne wioski i dużo przyrody - to właśnie znajdziemy na Velu Dunajec, który zapewnia doskonałe zaplecze infrastrukturalne. 

No właśnie, jak wygląda nawierzchnia szlaku? Zdecydowana większość trasy to asfalt i nawierzchnia bitumiczna, która sprzyja przyjemnej przejażdżce. Szlak został poprowadzony po odcinkach bez ruchu samochodowego, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo rowerzystów. Velo Dunajec nie bez przyczyny zaliczana jest do najlepiej przygotowanych tras rowerowych w Polsce. Bogactwo przyrody i architektury Małopolski, doskonała jakość tras i brak konieczności ostrego trenowania formy przed wyjazdem na szlak - to najważniejsze atuty Velo Dunajec. 

Szlak Orlich Gniazd 

Przebieg trasy: Częstochowa - Olsztyn - Mirów - Ogrodzieniec - Smoleń - Olkusz - Tenczyn - Kraków 

Długość: 186 km

Czas wycieczki: 2-3 dni 

Pozostajemy jeszcze chwilę na południu kraju, by przyjrzeć się krótszemu, lecz nieco bardziej wymagającemu wyzwaniu. Chodzi tu oczywiście o popularny Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi nas przez województwa śląskie i małopolskie i pozwala na zwiedzenie kilkunastu średniowiecznych warowni, nazwanych właśnie orlimi gniazdami.

Trasa rozpoczyna się w Częstochowie i wiedzie nas przez malownicze tereny wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas ten wycieczki przyjdzie nam zmierzyć się z wieloma podjazdami i niekiedy trudnym, kamienistym i piaszczystym terenem. Jest to więc trasa, która przeznaczona jest na rowery górskie i trekkingowe. To jednak, co wynagradza nam trud to imponujące widoki warowni, przy których możemy odpocząć, a wielu przypadkach także zwiedzić. 

Oznakowanie trasy uległo modyfikacji kilka lat temu i jest teraz bardzo intuicyjne, co pozwala bez większych problemów przemierzyć cały szlak bez dodatkowego wsparcia w postaci mapy w smartfonie. 

Rowerem wzdłuż Bałtyku - Trasa R10 

Przebieg trasy: Świnoujście - Międzyzdroje - Kołobrzeg - Ustka - Łeba - Jastrzębia Góra - Władysławowo - Hel

Długość: 430 km

Czas wycieczki: 4-6 dni 

Tym razem przenosimy się na północ Polski, by zmierzyć się z jedną z najciekawszych tras rowerowych - R10, stanowiącą jedynie odcinek europejskiego szlaku EuroVelo 10. Trasa umiejscowiona w Polsce prowadzi nas wzdłuż Morza Bałtyckiego - od Świnoujścia, umiejscowionego w województwie zachodniopomorskim, aż na Hel w województwie pomorskim. 

430 kilometrów rowerowej przygody dla całej rodziny to wyzwanie, które wbrew pozorom jest bardzo łatwe, choć należy zagospodarować sobie odpowiednią ilość czasu. Trasa jest niezwykle przyjemna i prowadzi nas przez wszystkie popularne nadmorskie kurorty, w których możemy wypocząć i naładować baterię na kolejny dzień drogi. 

Infrastruktura trasy jest niezwykle przyjazna dla rowerzystów. Po drodze napotkamy wiele wiat wypoczynkowych, a samej jakości nawierzchni nie możemy nic zarzucić. Warto jednak pamiętać, że jest to szlak długodystansowy, dlatego przed wyruszeniem w drogę warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, które ułatwią drogę i zapewnią bezpieczeństwo całej rodzinie. 

Green Velo 

Przebieg trasy: Elbląg - Suwałki - Białystok - Przemyśl - Rzeszów - Sandomierz - Kielce - Końskie

Długość: 2071 km

Czas wycieczki: 15-30 dni z możliwością wyboru znacznie krótszego odcinka 

Planujesz długi urlop i zastanawiasz się, jak spędzić go w Polsce, poznając nowe, niedoceniane często przez turystów kierunki? A zatem szlak rowerowy Green Velo to propozycja w sam raz dla Ciebie. Trasa ta, nazywana również Wschodnim Szlakiem Rowerowym jest jedną z najdłuższych pozycji w repozytorium polskich szlaków rowerowych - liczy ponad 2000 kilometrów. 

Green Velo pozwala na solidne zapoznanie się ze wschodnią flanką Polski - województwami warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. To właśnie na Podlasiu przyjdzie nam spędzić najwięcej czasu (aż 592 km), lecz właśnie ten odcinek trasy uznawany jest za najłatwiejszy pod kątem technicznym.

Tak długi szlak to przede wszystkim różnorodność nawierzchni. Nie da się ukryć, że wiele odcinków trasy może być wymagających dla początkujących rowerzystów, którzy przyzwyczajeni są jedynie do jazdy po drogach asfaltowych. 

Pamiętajmy jednak, że Green Velo to trasa świetnie zaprojektowana, dzięki czemu z powodzeniem tak długi dystans możemy podzielić na kilka, a nawet kilkanaście etapów. Nie potrzebujemy zatem kilku tygodni wolnego - wystarczą 3 dni, by wskoczyć na rower z całą rodziną i dać ponieść się świetnej przygodzie wśród łąk, lasów i innych atrakcji przyrodniczych. 

 

Przeczytaj również

 • Bagaż kabinowy - zasady i ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego na pokładzie samolotu

  Bagaż kabinowy - zasady i ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego na pokładzie samolotu

  Podróżowanie samolotem wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeśli chodzi o bagaż. Bagaż kabinowy, inaczej nazywany bagażem podręcznym, to te przedmioty, które pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu. Znajomość zasad i ograniczeń dotyczących tego typu bagażu jest kluczowa, aby uniknąć nieprzyjemności na lotnisku i upewnić się, że nasze podróżowanie przebiegnie gładko i bez stresu.
  Czytaj więcej
 • Jak przywracać dawny blask starym, zniszczonym torebkom skórzanym

  Jak przywracać dawny blask starym, zniszczonym torebkom skórzanym

  W szybko zmieniającym się świecie mody, gdzie nowe trendy pojawiają się niemal co sezon, łatwo zapomnieć o wartości i uroku, jakie niosą ze sobą przedmioty z przeszłości. Torebki skórzane, często dziedziczone po poprzednich pokoleniach lub znalezione w vintage'owych zakamarkach sklepów, niosą historię i charakter, których nie znajdziemy w nowoczesnych produkcjach. Jednak co zrobić, gdy te skarby czasu pokazują swoje lata w postaci zarysowań, przetarć czy blaknięcia koloru? Oto kompleksowy przewodnik, jak oddać im drugie życie i przywrócić dawny blask.
  Czytaj więcej
 • Jak wybrać idealny portfel damski?

  Jak wybrać idealny portfel damski?

  Portfel nie jest tylko praktycznym dodatkiem; to mała, osobista przestrzeń, która towarzyszy nam niemal każdego dnia. W nim przechowujemy nie tylko pieniądze i karty, ale także małe pamiątki, zdjęcia i inne drobiazgi, które definiują nasz codzienny komfort i bezpieczeństwo. W związku z tym wybór idealnego portfela damskiego może stać się nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli, kolorów i kształtów, co sprawia, że znalezienie tego jedynego wymaga przemyślenia. W tym artykule pomożemy Ci przejść przez ten proces krok po kroku, zwracając uwagę na najważniejsze aspekty wyboru.
  Czytaj więcej
 • Czym różnią się polaryzacyjne i niepolaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?

  Czym różnią się polaryzacyjne i niepolaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?

  Kiedy ostatni raz zastanawiałeś się nad wyborem okularów przeciwsłonecznych? Czy była to decyzja podyktowana stylem, marką, czy może – co znacznie ważniejsze – ochroną, jaką oferują Twoim oczom? W dzisiejszych czasach, kiedy słońce wydaje się świecić jaśniej niż kiedykolwiek, a nasze życie toczy się w nieustannej walce z cyfrowym niebieskim światłem, wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych przekracza granice zwykłej próżności. W tym artykule zagłębimy się w świat soczewek polaryzacyjnych i niepolaryzacyjnych, aby odkryć, co naprawdę stoi za tymi terminami i jak mogą one wpłynąć na Twoje codzienne życie.
  Czytaj więcej