Trasy rowerowe w Polsce. Przegląd najciekawszych szlaków na wycieczkę rowerową.

Trasy rowerowe w Polsce. Przegląd najciekawszych szlaków na wycieczkę rowerową.

Wróć

Velo Dunajec

Przebieg trasy: Zakopane - Nowy Targ - Szczawnica - Krościenko - Nowy Sącz - Biskupice - Wietrzychowice 

Długość: 237 km

Czas wycieczki: 3-4 dni (rekomendowane rozkoszowanie się widokami i rozłożenie wyprawy na 4 dni) 

Szukasz planu na aktywne wakacje w górach, choć wędrówki na szlakach nie są Twoją mocną stroną? Doskonałym rozwiązaniem będzie wyprawa rowerowa szlakiem Velo Dunajec - prawdziwej dumy małopolski, która zaprasza każdego, bez względu na wiek i poziom zaawansowania do podziwiania cudownych okolic Tatr, Pienin czy Beskidu Sądeckiego.

Velo Dunajec rozpoczyna się w samym Zakopanem i ciągnie się przez 237 kilometrów aż do Wietrzychowic, które leżą bardzo niedaleko ujścia Dunajca do największej polskiej rzeki - Wisły. Cała trasa zachwyca nas bliskością przyrody i zapierającymi dech w piersiach widokami - Podhale, Pieniny, spokojne wioski i dużo przyrody - to właśnie znajdziemy na Velu Dunajec, który zapewnia doskonałe zaplecze infrastrukturalne. 

No właśnie, jak wygląda nawierzchnia szlaku? Zdecydowana większość trasy to asfalt i nawierzchnia bitumiczna, która sprzyja przyjemnej przejażdżce. Szlak został poprowadzony po odcinkach bez ruchu samochodowego, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo rowerzystów. Velo Dunajec nie bez przyczyny zaliczana jest do najlepiej przygotowanych tras rowerowych w Polsce. Bogactwo przyrody i architektury Małopolski, doskonała jakość tras i brak konieczności ostrego trenowania formy przed wyjazdem na szlak - to najważniejsze atuty Velo Dunajec. 

Szlak Orlich Gniazd 

Przebieg trasy: Częstochowa - Olsztyn - Mirów - Ogrodzieniec - Smoleń - Olkusz - Tenczyn - Kraków 

Długość: 186 km

Czas wycieczki: 2-3 dni 

Pozostajemy jeszcze chwilę na południu kraju, by przyjrzeć się krótszemu, lecz nieco bardziej wymagającemu wyzwaniu. Chodzi tu oczywiście o popularny Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi nas przez województwa śląskie i małopolskie i pozwala na zwiedzenie kilkunastu średniowiecznych warowni, nazwanych właśnie orlimi gniazdami.

Trasa rozpoczyna się w Częstochowie i wiedzie nas przez malownicze tereny wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas ten wycieczki przyjdzie nam zmierzyć się z wieloma podjazdami i niekiedy trudnym, kamienistym i piaszczystym terenem. Jest to więc trasa, która przeznaczona jest na rowery górskie i trekkingowe. To jednak, co wynagradza nam trud to imponujące widoki warowni, przy których możemy odpocząć, a wielu przypadkach także zwiedzić. 

Oznakowanie trasy uległo modyfikacji kilka lat temu i jest teraz bardzo intuicyjne, co pozwala bez większych problemów przemierzyć cały szlak bez dodatkowego wsparcia w postaci mapy w smartfonie. 

Rowerem wzdłuż Bałtyku - Trasa R10 

Przebieg trasy: Świnoujście - Międzyzdroje - Kołobrzeg - Ustka - Łeba - Jastrzębia Góra - Władysławowo - Hel

Długość: 430 km

Czas wycieczki: 4-6 dni 

Tym razem przenosimy się na północ Polski, by zmierzyć się z jedną z najciekawszych tras rowerowych - R10, stanowiącą jedynie odcinek europejskiego szlaku EuroVelo 10. Trasa umiejscowiona w Polsce prowadzi nas wzdłuż Morza Bałtyckiego - od Świnoujścia, umiejscowionego w województwie zachodniopomorskim, aż na Hel w województwie pomorskim. 

430 kilometrów rowerowej przygody dla całej rodziny to wyzwanie, które wbrew pozorom jest bardzo łatwe, choć należy zagospodarować sobie odpowiednią ilość czasu. Trasa jest niezwykle przyjemna i prowadzi nas przez wszystkie popularne nadmorskie kurorty, w których możemy wypocząć i naładować baterię na kolejny dzień drogi. 

Infrastruktura trasy jest niezwykle przyjazna dla rowerzystów. Po drodze napotkamy wiele wiat wypoczynkowych, a samej jakości nawierzchni nie możemy nic zarzucić. Warto jednak pamiętać, że jest to szlak długodystansowy, dlatego przed wyruszeniem w drogę warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, które ułatwią drogę i zapewnią bezpieczeństwo całej rodzinie. 

Green Velo 

Przebieg trasy: Elbląg - Suwałki - Białystok - Przemyśl - Rzeszów - Sandomierz - Kielce - Końskie

Długość: 2071 km

Czas wycieczki: 15-30 dni z możliwością wyboru znacznie krótszego odcinka 

Planujesz długi urlop i zastanawiasz się, jak spędzić go w Polsce, poznając nowe, niedoceniane często przez turystów kierunki? A zatem szlak rowerowy Green Velo to propozycja w sam raz dla Ciebie. Trasa ta, nazywana również Wschodnim Szlakiem Rowerowym jest jedną z najdłuższych pozycji w repozytorium polskich szlaków rowerowych - liczy ponad 2000 kilometrów. 

Green Velo pozwala na solidne zapoznanie się ze wschodnią flanką Polski - województwami warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. To właśnie na Podlasiu przyjdzie nam spędzić najwięcej czasu (aż 592 km), lecz właśnie ten odcinek trasy uznawany jest za najłatwiejszy pod kątem technicznym.

Tak długi szlak to przede wszystkim różnorodność nawierzchni. Nie da się ukryć, że wiele odcinków trasy może być wymagających dla początkujących rowerzystów, którzy przyzwyczajeni są jedynie do jazdy po drogach asfaltowych. 

Pamiętajmy jednak, że Green Velo to trasa świetnie zaprojektowana, dzięki czemu z powodzeniem tak długi dystans możemy podzielić na kilka, a nawet kilkanaście etapów. Nie potrzebujemy zatem kilku tygodni wolnego - wystarczą 3 dni, by wskoczyć na rower z całą rodziną i dać ponieść się świetnej przygodzie wśród łąk, lasów i innych atrakcji przyrodniczych. 

 

Przeczytaj również

 • Jakie są rodzaje piórników i jaki wybrać? Coś dla uczniów i nie tylko!

  Jakie są rodzaje piórników i jaki wybrać? Coś dla uczniów i nie tylko!

  Solidny i funkcjonalny piórnik to podstawowy element wyposażenia dla każdego ucznia. Warto zwracać uwagę na takie aspekty, jak kształt, pojemność, wzory oraz jakość wykonania. Na podstawie naszej oferty przekonamy się, jakie są rodzaje piórników i jak je wyposażyć dla uczniów różnych klas.
  Czytaj więcej
 • Bagaż podręczny i rejestrowany. Co można zabrać do samolotu?

  Bagaż podręczny i rejestrowany. Co można zabrać do samolotu?

  Bez względu na to, jak bardzo jest się wprawionym w lotach samolotem, czy podróżuje się sezonowo, czy na lotniskach świata czuje się jak u siebie, kwestia bagażu spędza sen z powiek. Czy aby na pewno nie będzie za ciężki? Czy wymiary bagażu podręcznego się zgadzają? Czy moja walizka zostanie przyjęta na pokład? Czy kosmetyki zostały zapakowane zgodnie z instrukcjami? Wytyczne względem bagażu podręcznego i rejestrowanego różnią się w zależności od wybranych linii lotniczych, ale jest szereg zasad uniwersalnych dla podróżowania samolotem, których należy przestrzegać. Przedstawiamy te najważniejsze.
  Czytaj więcej
 • Kto i kiedy stworzył pierwszy plecak? Wszystko o plecakach.

  Kto i kiedy stworzył pierwszy plecak? Wszystko o plecakach.

  Plecak to akcesorium, które wydaje nam się niezbędne do szkoły, ale i na górskie wędrówki. W końcu dobrze skonstruowany plecak świetnie rozkłada ciężar, przez co ani ramiona, ani plecy nie są nadmiernie obciążone. Jednak kto i kiedy stworzył pierwszy plecak? Poznajcie historię plecaka.
  Czytaj więcej
 • Jak przewozić laptopa? Plecak, etui czy torba - gdzie laptop będzie bezpieczny?

  Jak przewozić laptopa? Plecak, etui czy torba - gdzie laptop będzie bezpieczny?

  Wiele osób coraz częściej z powodu wykonywanej pracy, ale i na zajęcia na uczelni czy nawet w szkole potrzebuje mieć przy sobie laptopa. Tutaj pojawia się pytanie - jak bezpiecznie go przewozić, by nie narazić go na zalanie, czy uszkodzenia mechaniczne. Gdzie laptop będzie bezpieczny - w plecaku, etui czy torbie?
  Czytaj więcej