Jak sprawdzić, czy portfele zostały wykonane z prawdziwej skóry? 3 rady od Zagatto.pl

Jak sprawdzić, czy portfele zostały wykonane z prawdziwej skóry? 3 rady od Zagatto.pl

Wróć

Portfele skórzane mają wiele zalet. Solidność wykonania, wyjątkowa wytrzymałość oraz elegancki wygląd sprawiają, że cieszą się dużą popularnością. Niestety, na rynku nie brakuje ich podróbek. Jak więc przekonać się, czy portfel damski lub męski został wyprodukowany z prawdziwej skóry? 

Test kilku kropli wody - MIT

Aby dowiedzieć się, czy portfel skórzany rzeczywiście został wykonany z naturalnego materiału, często wykonuje się test wodny. Na czym on polega? Wystarczy nanieść na wybrane miejsce portfela męskiego lub damskiego kilka kropel wody. Następnie sprawdzić, czy woda wsiąknie. Okazuje się jednak, że jest to MIT! 

Nasze portfele damskie w 99% produkowane są ze skóry lakierowanej. Oznacza to, że żadna ciecz z zewnątrz nie ma prawa dostać się do środka. Zatem skąd wiedzieć, czy product wykonany został z tego rodzaju materiału, czy może z tworzywa sztucznego? W przypadku drugiej opcji już nawet odrobina płynu może zniekształcić lub odbarwić materiał.

Ponadto dobrze jest szczegółowo obejrzeć krawędzie portfela. Prawdziwa skóra ma jednolitą warstwę w przekroju. Natomiast w sztucznej – na pierwszy rzut oka widoczna jest różnica pomiędzy jej wierzchem, a wypełnieniem.

Męski portfel na stole

Dotyk i zapach oryginalnego portfela skórzanego

Autentyczna galanteria wyprodukowana ze skóry zazwyczaj pachnie w konkretny, charakterystyczny sposób. Nie jest to jednak reguła. Dlatego tego sposobu nie poleca się jako jedynego wyznacznika, który umożliwia sprawdzenie, czy ma się do czynienia z materiałem podrobionym, czy też nie.

Niektóre zakłady zajmujące się produkcją asortymentu ze skóry potrafią bowiem skutecznie oszukać klientów. Tworzą towar ze sztucznego tworzywa, ale o zapachu niemal identycznym z oryginałem. Bywa również tak, że portfele dla kobiet i mężczyzn z prawdziwej, wysokogatunkowej skóry… nie mają zapachu w ogóle. Rozpoznawanie prawdziwego surowca za pomocą węchu zaleca się wykorzystywać jako metodę pomocniczą.

Podobnie należy traktować oszacowanie jakości przez dotyk. Autentyczny portfel na karty lub dokumenty nie powinien być zbyt plastikowy i gumowy. Skóra naturalna jest delikatna, ciepła i bardziej elastyczna od wersji sztucznej. Ma również nieregularne pory, w przeciwieństwie do wyrobów skóropodobnych, które cechują się schematycznością i powtarzalnością.

Wprawne oko i dłonie są w stanie wyczuć tę nienaturalność, ale nie jest to łatwe zadanie. Tym bardziej że w niektórych produktach tworzywo bywa bardzo dobrej jakości, porównywalnej z prawdziwym. Dlatego też sposobem tym można posługiwać się pomocniczo, jako potwierdzeniem klasy artykułu.

Odpowiednie oznaczenia

Dobrze jest zwrócić uwagę na oznaczenia wewnątrz portfela. Galanteria z oryginalnej skóry powinna mieć:

·    specjalne znaki graficzne (charakterystyczny symbol spotykany często również na obuwiu),

·    albo oznaczenia tekstowe, takie jak napisy w różnych językach: Vera Pelle, Vero Cuoio, Echt Leder, Real Leather i inne – w zależności od kraju wytworzenia oraz rynku, na który towary te są wydawane.

Często również do produktu dołączany jest wycięty kawałek skóry, z której uszyty został portfel, etui na dokumenty albo na karty.

Pusty portfel

Renoma firmy

Warto zaufać rozpoznawalności marki. Producenci specjalizujący się w galanterii, tacy jak Pierre Cardin, Loren, Jennifer Jones, Moretti, Always Wild czy Bag Street starannie dbają o swój wizerunek, toteż nie mogą pozwolić sobie na przekłamania dotyczące opisu wyrobów. Dlatego też w ich przypadku możesz mieć pewność, że zakupione portfele skórzane damskie, męskie lub też model unisex, rzeczywiście zrobiono z najlepszej gatunkowo skóry.

Podsumowanie

Rozpoznanie, czy galanteria została stworzona z prawdziwego materiału, nie jest łatwe. Najlepiej więc zawsze decydować się na zakupy u doświadczonego, godnego zaufania sprzedawcy, dzięki czemu można mieć pewność, że nabyte artykuły cechują się doskonałym poziomem i są w 100% zgodne z opisem. Zapraszamy do zakupów na Zagatto.pl!

Przeczytaj również

 • Bezpieczeństwo Twojego bagażu w podróży

  Bezpieczeństwo Twojego bagażu w podróży

  Sezon na podróże trwa. Wiąże się on oczywiście z pakowaniem, dlatego postanowiliśmy zebrać kilka praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa bagażu.
  Czytaj więcej
 • Kwiatowe motywy na lato 

  Kwiatowe motywy na lato 

  Letni czas rządzi się swoimi prawami! Wyjmujemy z szafy zwiewne sukienki oraz częściej stawiamy na kolory. Wszystko staje się lekkie, muśnięte słońcem i podszyte ciepłym wiatrem. 
  Czytaj więcej
 • Jak spakować się na tygodniowy wyjazd? 

  Jak spakować się na tygodniowy wyjazd? 

  Pakowanie się na wyjazdy najczęściej nie należy do ulubionych czynności. Zwłaszcza jeśli jedziesz gdzieś w Polskę. Nasza pogoda często bywa kapryśna, więc trzeba brać pod uwagę, że może się zmienić i należy być na to przygotowanym. A to niestety utrudnia znacznie proces pakowania.
  Czytaj więcej
 • Nerka: poznaj sposoby noszenia!

  Nerka: poznaj sposoby noszenia!

  Obecnie trendy uliczne przenikają do biur, oficjalnego stylu, wkradają się na różne eventy. Nikogo już nie dziwi połączenie stylu sportowego z eleganckim. Sneakersy do sukienki czy garnituru nie są już zaskoczeniem. Dlatego chcemy Ci pokazać jak za pomocą dodatków rozluźnić styl formalny i jak zapewnić sobie nowoczesny, niewymuszony luz. 
  Czytaj więcej