Bagaż podręczny i rejestrowany. Co można zabrać do samolotu?

Bagaż podręczny i rejestrowany. Co można zabrać do samolotu?

Wróć

Co na pokład, a co w samolocie — różnica między bagażem rejestrowanym, a bagażem podręcznym.


Jeśli nie latasz zbyt często, zacznijmy od podstaw. Bagaż podręczny oznacza zapakowane przynależności, które możesz wziąć se sobą na pokład. Bagaż rejestrowany, to zazwyczaj większe gabarytowo pakunki, które muszą zostać nadane na lotnisku, opatrzone specjalną numeracją, a następnie trafiają do luku bagażowego. Jeśli zdarzyło Wam się czytać historie (oby nie doświadczyć) zagubionego bagażu odnalezionego na drugim końcu świata, tego typu problemy tyczą się bagażu rejestrowanego. Rejestrowane przynależności, najczęściej wielkogabarytowe walizki podlegają specjalnej logistyce, by z danego lotniska trafić do odpowiedniego samolotu. Sprawa się komplikuje, gdy w grę wchodzą przesiadki. Utrata bagażu nie jest miejską legendą, ale nie można też demonizować tego procederu – owszem, zdarza się, ale zazwyczaj po upływie kilku godzin, co najwyżej dni, bagaż trafia we właściwe ręce, a niektóre linie lotnicze pokrywają koszty braku bagażu. Jeśli jednak podróżujesz na krótko, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować dużego bagażu. Maksymalna waga bagażu rejestrowanego to od 20 kg (tanie linie lotnicze) aż do 35 kg (bliskowschodnie linie lotnicze). Oprócz faktu, jaki operator zarządza naszym lotem, ważna jest również klasa, jaką podróżujemy. Przykładowo w LOT bagaż rejestrowany w klasie Economy to 23 kg, a w klasie Business 2 x 32 kg. Bagaż podręczny w tych liniach to 8 kg. Krótkie wyjazdy tzw. city breaki zazwyczaj są budżetowe i wiążą się z podróżami tanimi liniami, takimi jak Wizzair czy Ryanair. W obu tych liniach bagażem podręcznym wliczonym w koszt biletu jest mały plecak, bądź torba, które zmieszczą się pod fotelem. W liniach Wizzair jest to plecak o wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze maksymalnej 10 kg, z kolei w Ryanairze plecak 40 x 25 x 20 cm lub torba 25 x 40 x 20 cm. Oprócz tego, linie zezwalają na zabranie na pokład poduszki turystycznej. Na lotnisku są specjalne standy, które służą własnemu pomiarowi plecaka i w razie sytuacji kryzysowej, możliwość przepakowania się do bagażu towarzysza podróży. Obie te linie lotnicze mają również w ofercie dodatkowy bagaż podręczny, czyli walizkę kabinową — możliwość zabrania walizki na pokład wiąże się jednak z dodatkową opłatą. Ta usługa nazywa się priority i oprócz większego bagażu oferuje pierwszeństwo w kolejce do wejścia na pokład. Koszt takiej usługi to od 50 do 80 zł za jeden bagaż, w jedną stronę. Walizka kabinowa podlega restrykcjom bagażu podręcznego. Czyli jakim?

Słynne 100 ml i przezroczyste opakowania, czyli co można zapakować do bagażu podręcznego?


Niemal złota zasada, niezależna od wybranych linii lotniczych — do kontroli w bagażu podręcznym mogą znaleźć się wyłącznie płyny o objętości nie większej niż 100 ml. Mówi się o tym, że od 2023 roku niektóre lotniska zmienią limity i zasady przewożenia płynów w bagażu podręcznym do 2 litrów płynów bez konieczności przewożenia w pojemnikach. Wszystko za sprawą nowoczesnych skanerów. Jest to jednak pieśń przyszłości i na pewno zmiana ta nie zostanie wprowadzona wszędzie równocześnie — polecamy więc sprawdzenie aktualnych zasad, bądź przestrzeganie dotychczasowych. Jeśli przyjeżdżasz na lotnisko z butelką wody, opróżnij ją przed bramkami. Nową butelkę wody zakupisz po przejściu kontroli, na strefie bezcłowej. Ta sama zasada tyczy się również kosmetyków płynnych, wszelkie żele pod prysznic, szampony, toniki, emulsje muszą mieć nie tylko nie więcej niż 100 ml, ale i być przelane do przezroczystych opakowań. Zasada ta nie dotyczy kosmetyków o bardziej stałej konsystencji, takich jak kremy, czy kosmetyki kolorowe: podkład, róż w kremie itd. Wszystkie kosmetyki powinny zostać umieszczone w plastikowej, przezroczystej kosmetyczce umieszczonej w bagażu podręcznym — dzięki temu kontrolerzy łatwiej sprawdzą jej zawartość. Problem 100 ml często pojawia się w momencie powrotu z wakacji, z których chcielibyśmy przywieźć lokalną oliwę, domowe wino, czy inne płynne specjały kuchni, którą zajadaliśmy się przez ostatnie dni. Jeśli masz do dyspozycji tylko bagaż podręczny, rozwiązania są dwa. Zakup mniejsze wersje produktów — z oliwą nie powinno być najmniejszego problemu lub wstrzymaj się z zakupami do strefy bezcłowej. Niemal każda turystyczna miejscowość ma na lotnisku sklep, w którym znajdziesz lokalne przysmaki — zazwyczaj w wyższych cenach, ale przynajmniej bez strachu, że zakupione produkty nie będą mogły zostać wniesione na pokład. Zakupy w strefie bezcłowej nie liczą się do bagażu podręcznego i mogą być zabrane na pokład w dodatkowej torbie, którą otrzymasz przy zakupach. Podobnie rzecz wygląda z kosmetykami — zakupione perfumy, czy płynne kosmetyki w strefie zakupowej na lotnisku nie podlegają już żadnej weryfikacji. Jeśli jednak podróżujesz do miejsca, które słynie z dobrej jakości oliwy i innych produktów spożywczych, zastanów się, czy nie lepiej wykupić bagaż rejestrowany, w którym nie występują limity płynów, a który to możesz wypełnić lokalnymi specjałami, które będą służyć jeszcze długo po zakończeniu wakacji.

 

Bez dyskusji — czyli czego nie możesz przewieźć w bagażu podręcznym lub rejestrowanym.


Brzytwy, żyletki, ostre przedmioty nie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym, ale w rejestrowanym już tak. Z kolei baterie litowo-jonowe są akceptowane w bagażu podręcznym, ale nie rejestrowanym. Przedmiotami, których nie przewieziesz, bez względu na rodzaj bagażu są na przykład: fajerwerki, pojemniki z gazem (również butle biwakowe), rozpałki, gaśnice. Uważajcie również na środki obrony własnej, takie jak np. gaz pieprzowy. Mały gaz mógł pozostać bez naszej wiedzy, gdzieś na dole plecaka, bądź w kieszeni płaszcza, a jest przedmiotem wysokiego ryzyka i nie może być transportowany ani w bagażu podręcznym, ani rejestrowanym. Często pojawiają się dyskusje na temat leków — można je przewozić, jednak pamiętaj, że możesz zostać poproszony o potwierdzenie autentyczności medykamentów, dlatego najlepiej, aby leki były przewożone w oryginalnych opakowaniach, a jeśli są one lekami przepisywanymi na receptę — zabierz ją ze sobą. Podczas gdy broń, ostre przedmiotów i związane z nimi regulacje nikogo nie dziwią, istnieje szereg produktów i przedmiotów, które mogą wydawać się niewinną pamiątką przewożoną z wakacji, która może słono kosztować. W samolocie nie można przewozić przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt, ale też pamiątek typu muszle, koralowce — zebrane na plaży podczas spaceru muszle zostaw tam, skąd przyszły. Jeśli już przy temacie plaży jesteśmy — będąc na wakacjach na Sardynii, jak ognia wystrzegaj się zabierania na pamiatkę tamtejszego piasku. Jest on pod ścisłą ochroną, a osoby, które skusiły się na taką pamiątkę, szybko tego pożałowały. Jeden z mandatów wyniósł nawet 1000 euro. W przypadku dalszych podróży zapoznaj się dokładnie z zasadami, czego nie można wwozić ani wywozić z danego miejsca. Dalekie kraje z uwagi na swoje zróżnicowanie biologiczne i ochronę fauny i flory zastrzegają sobie zakaz wwożenia owoców, warzyw lub produktów mięsnych. Takie procedury tyczą się m.in Meksyku i Australii. Wywiezienie stamtąd nasion, czy roślin podlega surowym karom.

Podsumowując, szczególnie w przypadku dalszych podróży zrób dokładne rozeznanie, co możesz zabrać ze sobą na pokład do bagażu podręcznego, a co do rejestrowanego. Jeśli podróżujesz na krótko po Europie, zastanów się, jaki bagaż będzie najodpowiedniejszy, by zapewnić wygodę zwiedzania bez martwienia się o to, czy plecak się dopnie.

W naszej ofercie znajdziesz torby i plecaki, specjalnie przystosowane wymiarami do wymogów linii lotniczych. Sprawdź poniżej ⬇️⬇️⬇️.

Przeczytaj również

 • Jakie torby podróżne są dozwolone na pokładzie samolotu?

  Jakie torby podróżne są dozwolone na pokładzie samolotu?

  Podróżowanie samolotem wiąże się z koniecznością przestrzegania ściśle określonych zasad dotyczących bagażu, w tym bagażu podręcznego. Aby uniknąć stresu na lotnisku i mieć pewność, że nasza torba zostanie z nami na pokładzie, warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi linii lotniczych.
  Czytaj więcej
 • Jak wybrać torbę na laptopa? - Na co zwrócić uwagę?

  Jak wybrać torbę na laptopa? - Na co zwrócić uwagę?

  Wybierając torbę na laptopa, stajemy przed wyzwaniem znalezienia kompromisu między stylem a funkcjonalnością. W dobie wszechobecnej mobilności, nasze urządzenia elektroniczne, zwłaszcza laptopy, towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji. Odpowiedni wybór torby to nie tylko kwestia ochrony naszego cennego sprzętu, ale także wyraz naszego osobistego stylu i profesjonalizmu. Oto szczegółowe wskazówki, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.
  Czytaj więcej
 • Co powinno znaleźć się w piórniku pierwszoklasisty?

  Co powinno znaleźć się w piórniku pierwszoklasisty?

  Pierwszy dzień w szkole to ważne wydarzenie dla każdego dziecka. Aby uczynić ten dzień jak najbardziej komfortowym i przyjemnym, kluczowe jest odpowiednie wyposażenie piórnika. Nie tylko ułatwi to naukę, ale także pomoże dziecku poczuć się pewnie w nowym otoczeniu.
  Czytaj więcej
 • Co powinno się znaleźć w torbie do wózka dla noworodka?

  Co powinno się znaleźć w torbie do wózka dla noworodka?

  Spacer z noworodkiem to nie tylko przyjemność, ale i wyzwanie logistyczne. Kluczem do spokojnego i udanego wyjścia jest dobrze zorganizowana torba do wózka. To właśnie ona staje się nieodłącznym towarzyszem każdego rodzica, pozwalając na przechowywanie wszystkiego, co niezbędne podczas spaceru z maluchem.
  Czytaj więcej