Kto i kiedy stworzył pierwszy plecak? Wszystko o plecakach.

Kto i kiedy stworzył pierwszy plecak? Wszystko o plecakach.

Wróć

Wszystko zaczęło się w epoce miedzi 

Trudno jednoznacznie wskazać pierwszego twórcę plecaka. Już w epoce miedzi znane były akcesoria ułatwiające przenoszenie różnych przedmiotów na plecach. W dolinie Val Senales we Włoszech odkryto mumię pochodzącą z tej epoki. "Człowiek lodu" w czasie swojej  podróży miał nosić plecak wykonany z drewna orzechowego i prawdopodobnie skóry zwierząt. Znalezisko pochodzi z ok. 3300 r. p.n.e, zatem na długo przed powstaniem pierwszej szkoły. Owa mumia z plecakiem została znaleziona przez turystów w 1991 r. Naszą podróż z plecakiem błyskawicznie przenosimy do czasów Średniowiecza. Warto podkreślić, że dawne plecaki w okresie Średniowiecza były wykonywane z zielonej, nieokorowanej wikliny zwanej konopianką i ówcześnie służyły do noszenia plonów, broni, ale i upolowanej zwierzyny. W Średniowieczu wytwarzano też pierwsze plecaki skórzane, które były ciężkie, ale i wygodniejsze od wspomnianych koszy, które mocowano rzemieniami do pleców. 

Plecak w szachownicę Zagatto ZG766

⬆️Plecak we wzór szachownicy 20L ZG766⬆️

Rozwój plecaka wojskowego 

W powszechnym użyciu i produkcji plecak pojawił się w XIX wieku. Był to czas eksploracji, ale i licznych wojen w związku z tym rozwijano plecaki wojskowe. W 1870 r. w czasie wojny secesyjnej wykonywano je z patyków i płóciennych tkanin. Pierwszy funkcjonalny plecak dla armii amerykańskiej powstał z kolei w 1877 r. W tym plecaku została użyta blacha, aby zmniejszyć jego ciężar. Już 5 lat później Camille Poirier udoskonalił plecak wojskowy dodając do niego pasek na głowę zabezpieczony paskami i sprzączkami. Warto wiedzieć, że taka konstrukcja plecaków jest wykorzystywana do spływów kajakowych. Kolejny plecak skonstruowany został przez Ole F. Bergmana w 1908 r. Miał drewnianą ramę z kory brzozy i wykonany był z miękkiego materiału. W 1914 r. powstały plecaki zwane chlebakami. Posiadały mocowanie na górnej i dolnej części pleców i miejsce na amunicję, manierki i inny sprzęt.    

Kiedy rozpoczęła się produkcja plecaków turystycznych?

W 1922 r. LLoyd F. Nelson zaprojektował plecak turystyczny ze sztywną ramą, z którym przemierzył Alaskę. Jego plecak był wykonany z patyków oraz skór fok. Na szczęście w produkcji, która ruszyła dwa lata później zamiast skór wykorzystywano płócienne tkaniny. Jeżeli zastanawiacie się, kiedy powstał pierwszy plecak z suwakami, to było to w roku 1938. Była to nylonowa torba z suwakami uszyta na maszynie, a jej twórcą był Gerry Cunnigham. Chciał stworzyć plecak wygodny dla miłośników aktywności i wędrowania czy wspinania się na skałkach. Po II wojnie światowej w latach 1945-46 zaczął wraz ze swoją żoną produkować plecaki pod szyldem "Gerry's" dla narciarzy i alpinistów. Do 1967 r. jego firma była pionierem w produkcji lekkich niczym piórko, wytrzymałych plecaków w kształcie kropli. Właśnie Cunnigham'a można uznać za twórcę nowoczesnego plecaka.   

Plecak w papugi

⬆️Plecak w papugi "Rio" ZG640⬆️

Ewolucja plecaków szkolnych, wojskowych i turystycznych - od drewnianej ramy po plecaki do ciężkich książek     

Pod koniec lat 40-tych plecaki trafiły z pola bitwy czy wędrownych aktywności do szkół. Ake Nordin stworzył bawełnianą torbę z drewnianą ramą, którą można było przenosić na plecach. Później powstała firma Fjällräven, która do dziś produkuje plecaki. W 1952 r. powstały plecaki Kelty z metalową ramą, stworzone przez małżeństwo Dicka i Nenę Kelty. W 1959 r. zaczęto używać atramentu plastizolowego do tworzenia nadruków na plecakach. W związku z tym dzieci mogły nosić plecaki z postaciami takimi jak Myszka Mickey, Flinstonowie czy Królik Bugs. W 1960 r. powstał wielodziałowy plecak wojskowy, który wykorzystywali żołnierze podczas wojny w Wietnamie. Jeżeli zastanawiacie się, kiedy pojawił się pierwszy przezroczysty plecak, to było to w tym samym roku. Taka konstrukcja paradoksalnie miała zapewniać większe bezpieczeństwo. Pierwszy plecak na kółkach z wewnętrzną ramą powstał z kolei w 1967 r. w garażu Grega Lowe z Kolorado. W tym samym roku swoje plecaki pierwotnie przeznaczone do wspinaczki górskiej wypuściła firma JanSport. Szybko jednak stały się atrybutem studentów. W 1980 r. powstał Book Pack, czyli torba, a właściwie plecak do przenoszenia ciężkich książek wyprodukowana przez L.L. Bean., która szybko trafiła do księgarń Harvardu.

Czarny plecak sportowy z odblaskowym paskiem

⬆️Czarny plecak sportowy z odblaskowym paskiem "On the Move" ZG697⬆️

Plecaki specjalistyczne - camelbak i fotograficzny  

Pierwszy funkcjonalny plecak rowerowy powstał w 1989 r. Jego twórcą jest Michael Aidson, który szukał sposobu na przenoszenie wody podczas 100 milowej przejażdżki przez Teksas. Tak powstał CamelBak, czyli plecak z bukłakiem. Dzięki wyposażeniu w zbiornik na wodę i dozownik pozwala na nawadnianie się bez konieczności sięgania po bidon. Jednak innowacje w kwestii plecaków w kolejnych latach poszły zdecydowanie dalej. Otóż pod koniec 2000 r. zaczęto tworzyć plecaki nie tylko z przegródkami, ale i dodatkowym futerałem do przenoszenia aparatów i paskami do mocowania stojaka. To niewątpliwie była i ciągle jest prawdziwa gratka dla fotografów.   

Plecak damski beżowo-kwiatowy

⬆️Plecak damski beżowo-kwiatowy "Marsilia" ZG668⬆️

Historia najnowsza, czyli współczesne plecaki szkolne 

I tak dochodzimy do czasów współczesnych. Plecaki, po okresie spadku sprzedaży spowodowanym pandemią, znów wracają do łask. Plecaki szkolne to obecnie świetnie wyprofilowane konstrukcje, które są lekkie, a jednocześnie mogą przenosić spory ciężar, a przy tym nie obciążać pleców, a jednocześnie wyposażone są w technologiczne innowacje. Można zdecydować się choćby na plecaki z komorą na laptopa. Na pewno taki model sprawdzi się dla starszego ucznia, ale i studenta. Świetnym wyborem mogą być też plecaki z gniazdem USB. Takie modele można znaleźć u nas: https://zagatto.pl/pl/plecaki. Plecaki są bardzo często wykonywane nie tylko z nylonu, ale i poliestru, w dodatku materiału odpornego na zabrudzenie, co zwiększa ich funkcjonalność. W szelkach stosuje się specjalne gąbeczki, dzięki którym nie odciskają się na ramionach, a także regulację. To doskonały wybór dla najbardziej wymagających. 

Plecak z uchwytem na deskorolkę Zagatto ZG69 SCOUT

⬆️Plecak z uchwytem na deskorolkę ZG69 SCOUT⬆️

 

Trzeba przyznać, że plecaki przebyły długą drogę od drewnianych konstrukcji po lekkie wodoodporne plecaki z nylonu i poliestru. Jedno pozostaje niezmienne - plecak jest nieodłącznym elementem naszej podróży przez życie.        

Przeczytaj również

 • Trasy rowerowe w Polsce. Przegląd najciekawszych szlaków na wycieczkę rowerową.

  Trasy rowerowe w Polsce. Przegląd najciekawszych szlaków na wycieczkę rowerową.

  Czy Polska rowerami stoi? Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko byłoby nam przyznać rację temu stwierdzeniu. Obecnie jednak infrastruktura rowerowa rozwija się w bardzo dynamicznym tempie i każdy rowerzysta, bez względu na poziom zaawansowania może spędzić wspaniałą przygodę na jednej z malowniczych tras. Oto przegląd najciekawszych szlaków na wycieczkę rowerową.
  Czytaj więcej
 • Jakie są rodzaje piórników i jaki wybrać? Coś dla uczniów i nie tylko!

  Jakie są rodzaje piórników i jaki wybrać? Coś dla uczniów i nie tylko!

  Solidny i funkcjonalny piórnik to podstawowy element wyposażenia dla każdego ucznia. Warto zwracać uwagę na takie aspekty, jak kształt, pojemność, wzory oraz jakość wykonania. Na podstawie naszej oferty przekonamy się, jakie są rodzaje piórników i jak je wyposażyć dla uczniów różnych klas.
  Czytaj więcej
 • Bagaż podręczny i rejestrowany. Co można zabrać do samolotu?

  Bagaż podręczny i rejestrowany. Co można zabrać do samolotu?

  Bez względu na to, jak bardzo jest się wprawionym w lotach samolotem, czy podróżuje się sezonowo, czy na lotniskach świata czuje się jak u siebie, kwestia bagażu spędza sen z powiek. Czy aby na pewno nie będzie za ciężki? Czy wymiary bagażu podręcznego się zgadzają? Czy moja walizka zostanie przyjęta na pokład? Czy kosmetyki zostały zapakowane zgodnie z instrukcjami? Wytyczne względem bagażu podręcznego i rejestrowanego różnią się w zależności od wybranych linii lotniczych, ale jest szereg zasad uniwersalnych dla podróżowania samolotem, których należy przestrzegać. Przedstawiamy te najważniejsze.
  Czytaj więcej
 • Jak przewozić laptopa? Plecak, etui czy torba - gdzie laptop będzie bezpieczny?

  Jak przewozić laptopa? Plecak, etui czy torba - gdzie laptop będzie bezpieczny?

  Wiele osób coraz częściej z powodu wykonywanej pracy, ale i na zajęcia na uczelni czy nawet w szkole potrzebuje mieć przy sobie laptopa. Tutaj pojawia się pytanie - jak bezpiecznie go przewozić, by nie narazić go na zalanie, czy uszkodzenia mechaniczne. Gdzie laptop będzie bezpieczny - w plecaku, etui czy torbie?
  Czytaj więcej
 1. Plecak Zagatto ZG70 SCOUT - zdjęcie główne

  Plecak ZG70 SCOUT

  89,90 zł
 2. Plecak "Rio" ZG691

  Plecak "Rio" ZG691

  49,90 zł